Na co wpływa rozmiar opon?

do oponOdpowiedni dobór opon jest niezwykle istotny – trzeba wziąć przy nim pod uwagę wytyczne producenta oraz dopasować opony pod względem wielu kryteriów. Jednym z najważniejszych jest ich rozmiar. Jeżeli nie zostanie on prawidłowo dopasowany, skutki dla naszego auta mogą być opłakane.

Wybór opon to kompromis

Należy zaznaczyć, iż nie istnieją opony w idealnym rozmiarze. Przy ich zakupie należy kierować się racjonalnymi przesłankami. Uwzględnienia wymagają warunki atmosferyczne oraz drogowe, jakie panują na terenie, gdzie auto będzie eksploatowane najczęściej. Kierowca musi też myśleć o komforcie jazdy samochodem i zużyciu paliwa. Wybór zawsze oznacza kompromis. Wielu kierowców decyduje się na opony w rozmiarze większym niż zalecany przez producenta, chcąc w ten sposób poprawić właściwości jezdne auta i jego ogólny wygląd. Obowiązuje tu zasada umiaru – w przeciwnym wypadku komfort jazdy ulegnie wyraźnemu pogorszeniu, pojawią się też trudności w kierowaniu pojazdem. Przy zakupie opon można oczywiście poradzić się specjalistów, między innymi z takich serwisów, jak Oponeo.pl

Plusy i minusy

Rozmiar wpływa na wiele aspektów związanych z użytkowaniem samochodu. Dzięki szerszym oponom skraca się droga hamowania na mokrych i suchych nawierzchniach, lepiej też radzą sobie one na zakrętach. Z kolei stosowanie opon wąskich wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia aquaplaningu, są one ponadto mniej hałaśliwe od modeli szerokich.

Opory toczenia

Im węższe opony, tym mniejsze są opory toczenia. Przekłada się to na koszt eksploatacji samochodu. Spada zużycie paliwa, a ponadto elementy napędu nie zużywają się tak szybko, jak ma to miejsce w przypadku opon szerokich, charakteryzujących się dużymi oporami toczenia. Prowadząc samochód, kierowca wyraźnie odczuwa różnicę pomiędzy węższym a szerszym ogumieniem – to o większej szerokości wykazuje bowiem mniejsze możliwości w zakresie tłumienia nierówności. Trzeba przy tej okazji pamiętać, iż stan polskich dróg pozostawia wciąż wiele do życzenia – kierowcy często są zmuszeni do poruszania się po nawierzchniach, w których nie brakuje dziur i kolein. Jeśli ubytki te nie są zbyt duże, wówczas jazda na szerszych oponach jest bardziej komfortowa.

Odprowadzanie wody

Nie wolno też zapomnieć o odprowadzaniu wody – tutaj opony wąskie wypadają znacznie lepiej niż szersze, co wynika z odmiennej konstrukcji bieżnika. Zawsze jednak należy pamiętać o tym, że im bardziej zużyty jest bieżnik, tym gorzej opony radzą sobie z tą czynnością – zarówno wąskie, jak i szerokie. W obu przypadkach wzrasta wówczas podatność na aquaplaning.

Author: Damian

Share This Post On